Мобільна благодійність майбутнього

 Мобільна благодійність майбутнього

За останні роки українська благодійність трансформувалась і докорінно змінила свідомість населення. Найбільшою благодійною кампанією, яка запам’яталась, — стала допомога українським військовим на сході країни. Населення мобілізувало усі сили і ресурси, і фактично «поставило на ноги» вітчизняну армію. Серед усіх каналів допомоги, одним із потужних інструментів помочі був і мобільний зв’язок, а саме – переказ коштів на короткий номер 565. Ми стали свідками того, як оперативно і прозоро може працювати система SMS-благодійності в умовах комплексної підтримки усіх стейкхолдерів: громадського сектору, держави, бізнесу та суспільства. За півтора року існування волонтерського руху зі збору коштів абоненти lifecell перерахували близько 1,95 млн грн на потреби армії через мережу оператора.

Канал народного фандрайзингу

Насправді благодійність з допомогою мобільних телефонів — це вже не майбутнє, а теперішнє української філантропії. Мобільна благодійність перетворилась на ще один канал народного фандрайзингу, завдяки якому у реальних умовах можна допомогти конкретним людям, організаціям чи підтримати проект. І оператор lifecell – один із небагатьох, хто стояв у витоків цього соціального явища в Україні. До того ж протягом останніх років компанія бере активну участь у формуванні платформи благодійних повідомлень.

lifecell: досвід благодійних СМС-кампаній з 2005 року

Починаючи з 2013 року, lifecell долучився до ініціативи Українського форуму благодійників у розробці єдиної платформи відправки текстових повідомлень з коштами на потреби фондів та окремих осіб. Компанія уже мала успішний досвід масштабних всеукраїнських SMS-кампаній як у межах власних соціальних програм, так і на підтримку партнерських проектів. У 2005 році lifecell запустив благодійний збір коштів через текстові повідомлення на підтримку програми «Допомогти так легко», покликану побороти явище жебрацтва на українських вулицях і подарувати дітям-сиротам новий дім. Далі були збір коштів для постраждалих від повені у західних областях країни, на лікарню майбутнього, а також допомога постраждалим від землетрусу в Китаї.

СМС-благодійність на законодавчому рівні: навіщо вона мобільному оператору

Знаючи, як працює такий механізм каналу збору коштів, а також враховуючи власний досвід і досвід співпраці телеком-операторів та благодійників у світі, компанія підтримала ідею Українського форуму благодійників. Тим паче, що перед операторами зв’язку постали три важливі питання, які допоможе вирішити благодійна платформа:

боротьба з мобільним шахрайством і викорінення «псевдоблагодійників», які використовують текстові повідомлення і дзвінки для власного збагачення;
повернення довіри суспільства і, зокрема, абонентів до благодійних проектів і смс-благодійності, як важливого інструменту допомоги;
створення єдиного короткого номера допомоги і звільнення бази коротких номерів телеком-операторів, що обслуговують соціальні чи благодійні цілі.

Сьогодні першочерговою задачею ініціативи залишається спрощення оподаткування благодійних повідомлень. Саме відрахування стягнень до різних фондів (пенсійного, податкового) зменшує кінцеву суму допомоги. Тоді як, щоб врятувати життя онкохворої дитини чи провести життєво необхідну операцію, важлива кожна гривня і кожна копійка до скарбниці життя.

Близько трьох років тому фахівці lifecell з податкового, фінансового, юридичного відділів доєдналися до команди розробників благодійної платформи. Для кожного з них це не лише чергові «мітінги», години обговорень і пошуку компромісів, але і особистий волонтерський внесок у країну з новими цінностями і світосприйняттям. Сьогодні людей, які готові трансформувати систему на краще, реформувати галузі називають «агентами змін». Таких змін конче потребує і благодійний сектор. Спільними зусиллями і вірою в серцях такі зміни «не за горами»!

Leave a Comment.

Этот сайт использует Akismet для борьбы со спамом. Узнайте, как обрабатываются ваши данные комментариев.