З травня благодійний фонд “Карітас Одеса УГКЦ” розпочав роботу нового консультативного центру для людей, що потерпіли від торгівлі людьми. Мета проекту — сприяти соціальній та професійній інтеграції жертв торгівлі людьми та запобігати цьому злочину шляхом надання послуг з консультування для потенційних жертв, особливо трудових мігрантів, дітей та груп ризику. Подібні центри будуть працювати на базі Карітасу ще у 4 областях України: Київській, Івано-Франківській, Львівській і Харківській.
За словами координатора проекту Алли Тихолаз, довгі роки сексуальне рабство було основною проблемою для України, але зараз все більше випадків, коли люди страждають від трудової експуатації.
“На сьогодні ми маємо дуже важку соціально-економічну ситуацію через конфлікт на Сході України. Люди були вимушені поїхати зі своїх домівок, деякі навіть не мали змоги елементарно зібрати речі, тому зараз, їм доводиться влаштовуватись на новому місці, починати все практично з нуля, переселенці беруться за будь-яку роботу, намагаючись вижити, а шахраї цим вміло користуються. В Одесі проживає приблизно 35 000 ВПО, тому саме зараз цей проект є вкрай важливим для нашого регіону і країни загалом, адже саме люди, що переїхали зі Сходу, знаходяться в групі ризику” — зазначає Алла Тихолаз.
Що зробить центр упродовж року
Протягом року центр зможе надати комплексну реінтеграційну допомогу 20 особам, потерпілим від торгівлі людьми. Це буде психологічний супровід клієнта, одноразова фінансова допомога, консультації про легальні шляхи працевлаштування, безпечну подорож за кордон, загрози торгівлі людьми, а також про можливу допомогу від державних соціальних організацій. У багатьох складних випадках комплексна реінтеграційна допомога може перерости в довготривалу соціальну підтримку. Крім того в роботі центру заплановано приблизно 40 превентивних заходів на рік для 2 000 осіб, адже, крім роботи з беспосередніми жертвами цього злочину, центр має на меті підвищити рівень свідомості та обізнаності груп ризику задля запобігання цьому злочину в майбутньому.
“Психологічний стан таких людей дуже пригнічений, люди переживають сором. Це дуже соромно зізнатися в тому, що ти їхав заробляти гроші, поліпшувати матеріальне становище, шукати кращого життя, можна сказати, а тебе обманули та затягнули в рабство. Найголовніше в такій ситуації — це реакція родини, тому що, якщо сім’я тебе не осуджує, а навпаки усіляко підтримує, людині набагато простіше пережити цей сором, біль та приниження” — коментує психолог проекту Олексій Тихолаз.
Торгівля людьми в Україні та світі: що кажуть аналітики
27 липня 2015 року Державний департамент США оприлюднив традиційний щорічний звіт про торгівлю людьми у світі. Уже декілька років поспіль Україна потрапляє до країн другої категорії, за діяльністю яких потрібен нагляд. Звіт характеризує Україну як «країну походження, транзиту та призначення для чоловіків, жінок та дітей, яких піддають примусовій праці та сексуальній експлуатації». Українці стають жертвами торгівлі людьми не лише в Україні, але й у Росії, Польщі, інших країнах Європи, Туреччини, США, країнах Центральної Азії та Близького Сходу. Через російську агресію понад 1,3 мільйона осіб зі Східної України стали вимушеними переселенцями. Ці люди є особливо вразливими до експлуатації.